Na Britansko-slovenski poslovni konferenci o priložnostih gospodarskega sodelovanja med državama

Ljubljana, 11. oktober 2024 – V organizaciji Državnega sveta Republike Slovenije in Britansko-slovenske gospodarske zbornice se je v dvorani Državnega sveta odvila mednarodna konferenca, osredotočena na krepitev gospodarskega sodelovanja med Slovenijo in Združenim kraljestvom, katere namen je bil med drugim omogočiti dialog med slovenskimi gospodarstveniki in političnimi predstavniki s posebnim poudarkom na izmenjavi dobrih praks in odkrivanju novih poslovnih priložnosti.

Predsednik Državnega sveta RS Marko Lotrič je uvodoma spomnil, da je za Slovenijo nujna gospodarska rast, saj bodo za izvedbo ključnih reform, kot sta zdravstvena in pokojninska, potrebna dodatna finančna sredstva. »Za povečanje BDP je ključno zmanjšanje dolgotrajnih birokratskih postopkov, ki trenutno ovirajo razvoj podjetij. Potrebujemo stabilno in predvidljivo davčno okolje, ki bo privlačno tako za domača kot tuja podjetja. S tem ne bomo dodatno obremenjevali že obstoječih davkoplačevalcev, temveč pridobili nove prispevke v državno blagajno,« je poudaril in dodal, da bosta debirokratizacija in ugodno poslovno okolje pripomogla v smeri, da Slovenija postane privlačnejša tudi za tuje, med drugim britanske investitorje. Sodelovanje z Britansko-slovensko gospodarsko zbornico je ocenil kot strateško priložnost za širitev dostopa slovenskih podjetij do enega najbolj razvitih trgov na svetu. Poudaril je, da sodelovanje med državama ni pomembno samo zaradi finančnega kapitala, temveč tudi zaradi možnosti izmenjave bogatega znanja, tehnologij in dobrih praks. Med področji, na katerih so odprte številne priložnosti za sodelovanje, je navedel fintech, biotehnologijo, obnovljive vire energije in trajnostni turizem.

Velika Britanija je eno največjih gospodarstev na svetu in z več kot 70 milijoni potrošnikov ponuja pomembne priložnosti za slovenska podjetja, je uvodoma izpostavil Luka Vesnaver, predsednik Britansko-slovenske gospodarske zbornice: »Gre za trg z visoko kupno močjo, na katerem lahko podjetja dosegajo visoke marže. Ob tem konkurenčno britansko okolje podjetja spodbuja k inovativnosti in razvoju vrhunskih izdelkov.« Po njegovih besedah se je po izstopu Združenega kraljestva iz Evropske unije kljub carinskim in administrativnim oviram trgovina med državama okrepila in ponovno dosegla raven iz leta 2019, v nekaterih sektorjih pa celo presegla te vrednosti. »Cilj Britansko-slovenske gospodarske zbornice je, da Združeno kraljestvo za slovenska podjetja postane ena izmed najpomembnejših trgovinskih destinacij izven Evropske unije.« Ob tem je dodal, da je brez razvitega kapitalskega trga težko zgraditi močna izvozna podjetja in ravno tukaj ima Slovenija še velik potencial, da zagotovi še boljše pogoje za rast na tujih trgih.

Državni sekretar pristojen za internacionalizacijo, podjetništvo, razvojna sredstva in turizem na Ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport Matevž Frangež je poudaril, da Slovenijo in Veliko Britanijo družijo kulturna in vrednostna prepričanja, vladavina prava in številni sinergijski učinki, hkrati pa tudi izjemni in v veliki meri še neizkoriščeni potenciali. Opozoril je, da je pred nami obdobje velikih sprememb, znotraj katerih Slovenija vidi priložnost za razogljičenje gospodarstva, kot tudi priložnost, da »naredimo gospodarstvo bolj pametno in globalno povezano«. Okoliščine, ki nas sicer lahko strašijo, moramo razumeti kot priložnost za hitro rast inovativnosti, konkurenčnosti in  produktivnosti, je poudaril in se zahvalil za podporo, ki jo je britanska vlada izkazala Sloveniji v postopku, ki je privedel do tega, da bo Slovenija 2025 postala polnopravna članica Evropske vesoljske agencije.

Generalni direktor Direktorata za gospodarsko in javno diplomacijo na Ministrstvu za zunanje in evropske zadeve dr. Slobodan Šešum je izpostavil UK Trade Council, ki deluje pod okriljem Britansko-slovenske gospodarske zbornice in predstavlja odlično platformo za izmenjavo informacij med podjetji in predstavniki politike. Kot primer dobre prakse je navedel povezovanje raziskovalnih inštitutov in podjetij z visoko dodano vrednostjo ter strateška razvojno-inovacijska partnerstva (SRIP), ki so pomembna na različnih področjih. »Podpiramo vso sodelovanje, še posebej na področju znanosti, inovacij in v prihodnost usmerjenih rešitev,« je dejal.

Britanska veleposlanica v Sloveniji Victoria Harrison je izrazila svoje veselje nad udeležbo na konferenci, ki sta jo pripravila Državni svet in Britansko-slovenska gospodarska zbornica: »Današnji dogodek je odlična priložnost za izmenjavo idej in izkušenj med gospodarstveniki in politiki. To nam bo omogočilo, da bolje razumemo izzive, s katerimi se soočajo slovenska podjetja pri poslovanju z Združenim kraljestvom, hkrati pa izpostavimo številne priložnosti, ki jih ponuja britanski trg. Trgovinsko poslovanje je proces, gospodarska rast pa je njen rezultat. Gospodarska rast pa je hkrati tudi ena prednostnih nalog nove britanske vlade, vendar to ni zgolj vprašanje notranje politike – gospodarska rast je poleg ponovnega vzpostavljanja trdnih odnosov z Evropo, tudi ena od ključnih nalog zunanje politike Združenega kraljestva.«

Udeleženci posveta so se seznanili z Analizo gospodarskega sodelovanja med Slovenijo in Združenim kraljestvom v obdobju 2016–2023, ki jo je predstavil vodja analitike na Gospodarski zbornici Slovenije Bojan Ivanc. Slovenija ima v Združenem kraljestvu letno korist okoli 600 milijonov evrov, kar predstavlja 1 % našega BDP. Kljub geografski oddaljenosti britanskega trga rezultati kažejo, da je poleg blagovne menjave za slovenska podjetja zelo pomembna tudi menjava storitev. Izvoz blaga iz Slovenije v Združeno kraljestvo se je povečal za 118 % glede na leto 2019, pri čemer izstopa izvoz vozil, električnih in elektronskih naprav. Pomembno rast je dosegla tudi trgovina s storitvami, zlasti v IKT sektorju, saj se je glede na leto 2019 izvoz storitev povečal za 49 %. Oba podatka kažeta na odpornost in prilagodljivost slovenskih podjetij v obdobju po pandemiji COVID-19 in izstopu Združenega kraljestva iz Evropske unije. Čeprav britanske investicije dosegajo vrednost 538 milijonov evrov, še vedno obstaja veliko priložnosti tudi za povečanje neposrednih tujih naložb. V času, ko države med seboj konkurirajo za privabljanje tujih investicij, ki prinašajo novo znanje in odpirajo nova delovna mesta, je stimulativno okolje toliko bolj pomembno.

Sledili sta razprava o dobrih praksah in izzivih na trgu Združenega kraljestva ter okrogla miza namenjena razpravi o možnostih krepitve gospodarskega sodelovanja med Slovenijo in Združenim kraljestvom.

Uspešna slovenska in izvozna podjetja so v razpravi pojasnila, kako so se uspela prilagoditi na regulativne spremembe v poslovanju na trgu Združenega kraljestva po izstopu iz Evropske unije. Tista, ki so na britanskem trgu prisotna že vrsto let, so spremembe bistveno lažje premostila. Kot primer prilagoditve so nekateri izpostavili, da so njihovi ključni dobavitelji ustanovili logistične centre v državah EU, da bi zagotovili nemoteno delovanje dobavne verige, spet drugi pa so proizvodne procese prenesli v države EU in uspeli zagotoviti zanemarljivo povišanje stroškov z uvozom končnih izdelkov. Govorci so označili britanski trg kot enega najbolj inovativnih, kar jih dodatno motivira k stalnim naložbam v nove tehnologije in inovacije. Poleg tega ocenjujejo, da prisotnost na tem trgu prinaša dodano vrednost njihovim blagovnim znamkam, saj je britanski trg priznan kot zahteven in prestižen. Vodja projektov v podjetju Riko Maruša Šeme je izpostavila, da so v podjetju na britanskem trgu izjemno zadovoljni: »Na trgu smo prisotni že skoraj 20 let, eden naših največjih projektov pa je The Lakes By Yoo, kjer smo zgradili več kot 150 hiš, še več pa jih je v načrtu.«

Na okrogli mizi o krepitvi sodelovanja med državami pa so se govorci strinjali, da so debirokratizacija, znižanje obremenitve plač in stabilnost na področju davkov in prispevkov podjetij pogoji za privabljanje tujih neposrednih investicij v Slovenijo. Stabilno in predvidljivo gospodarsko okolje, ki omogoča delovanje podjetij v konkurenčnih tržnih razmerah, je ključnega pomena pri odločitvah velikih podjetij za nove investicije. Direktor javne agencije SPIRIT Slovenija Rok Capl je ob tem izpostavil: »SPIRIT si aktivno prizadeva za krepitev tujih neposrednih investicij z organizacijo delegacij, obiskov sejmov in drugimi promocijskimi aktivnostmi v tujini.« Slovenija se v tujini promovira kot privlačna naložbena destinacija tudi prek kampanje Green. Creative. Smart. namenjene promociji slovenskega gospodarstva na globalnem konkurenčnem trgu.

Miha Žerko, predsednik uprave enega največjih slovenskih IT-podjetij SRC, je predstavil njihovo izkušnjo z britansko investicijo, ko je angleški sklad postal solastnik podjetja. Zaradi narave njihovega poslovanja s programsko opremo za kritično infrastrukturo so morali opraviti precej daljši postopek odobritve nakupa kot pred letom 2019, ko je Združeno kraljestvo še bilo del Evropske unije. Žerko je ob tem dodal: »Želim si predvsem, da se bo hitrost sprejemanja odločitev v Sloveniji izboljšala, kar bi olajšalo tovrstne procese in spodbudilo nadaljnje investicije.«

Konferenco je sklenila vodja Predstavništva Evropske komisije v Sloveniji dr. Jerneja Jug Jerše, ki je poudarila, da se sodelovanje med Evropsko unijo in Združenim kraljestvom nadaljuje, ostajamo dobri prijatelji in partnerji na številnih področjih (med drugim na področju obnovljivih virov na morju, pri regulaciji finančnih storitev in na raziskovalnem področju). Geostrateški premiki, podnebne spremembe in tektonski premiki na področju tehnologije zahtevajo sodelovanje, je poudarila.

Zaključke bo na eni prihodnjih sej obravnavala Komisija za gospodarstvo, obrt, turizem in finance Državnega sveta nato pa jih bo obravnaval še plenum Državnega sveta Republike Slovenije, ki bo z njimi seznanil pristojne inštitucije.

Konferenco sta vodila in povezovala podpredsednik Komisije Državnega sveta za gospodarstvo, obrt, turizem in finance Matej Slapar in direktorica Britansko-slovenske gospodarske zbornice Barbara Uranjek.

***

Na konferenci so sodelovali tudi Žiga Fišer z britanskega veleposlaništva v Ljubljani, direktor Incom Boštjan Jerončič, direktorica Rochester PR Group Joanna Dodd, generalni direktor in podpredsednik Sibo G Dragan Gojković, direktorica Adria Tehnika Barbara Perko Brvar, vodja razvoja v Mendota Invest Patrick Davidson, direktor SPIRIT Slovenija Rok Capl, direktor Renishaw Jon Fuge, glavni finančni direktor Titus Group Alvin Ng in direktor GKN Driveline Slovenija Andrej Poklič.

Posnetek konference je dostopen na: https://www.youtube.com/watch?v=5aLBQ9upa1U

***

Posebna zahvala gre partnerjem konference - SPIRIT Slovenija, Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport, Riko in SRC.

Fotografije z dogodka so na voljo na tej povezavi. Fotografije je posnel Benjamin Beci / Državni svet.

Zadnje novice