Pet let po brexitu
30. januarja 2025 je minilo pet let od brexita. Britansko-slovenska gospodarska zbornica ostaja zavezana krepitvi gospodarskih vezi med Slovenijo in Združenim kraljestvom ter podpori slovenskim podjetjem pri širitvi in uspehu na tem 70-milijonskem trgu.
Združenje britanskih gospodarskih zbornic (BCC) je ob tej priložnosti pozvalo vlado Združenega kraljestva, naj načrtovano pobudo "EU reset" izkoristi za doseganje konkretnih sprememb in pomaga pri spodbujanju gospodarske rasti v Združenem kraljestvu.
Raziskava, ki jo je izvedel BCC, je pokazala, da se mala in srednje velika izvozna podjetja soočajo s težavami pri prodaji blaga in storitev v Evropi, saj so se administrativni postopki in stroški znatno povečali:
- Dve petini (41 %) izvoznikov se ne strinja, da jim brexit pomaga pri rasti prodaje.
- Le 14 % izvoznikov meni, da jim pomaga pri rasti prodaje.
- Skoraj polovica (46 %) podjetij želi, da bi vlada olajšala delo britanskega prebivalstva v EU.
- Več kot tretjina (37 %) podjetij želi, da se zmanjšajo zahteve glede DDV za izvoz v EU.
- Četrtina (25 %) podjetij pa želi, da bi Združeno kraljestvo uskladilo pravila in predpise z EU v ključnih blagovnih sektorjih.
- Trgovina z EU je zajeta v sporazumu o trgovini in sodelovanju (TCA), ki je bil dogovorjen na božični večer leta 2020, skoraj 11 mesecev po izstopu Združenega kraljestva.
Omogoča brezcarinsko trgovino z EU, vendar od britanskih podjetij in podjetij iz EU zahteva, da za vse pošiljke predložijo ustrezno dokumentacijo in dokazila. Dostop do storitev je omejen tudi s pravili o mobilnosti podjetij.
Podjetja pravijo, da so največje ovire pri izvozu v EU carinski postopki in dokumentacija (45 %), izvozna dokumentacija (39 %), predpisi in standardi (35 %) ter tarife (33 %).
Več o ugotovitvah in priporočilih BCC si lahko preberete tukaj.