Slavnostno podpisan memorandum o soglasju kot znak skupne zaveze k poglobitvi bilateralnih gospodarskih odnosov
London, 29. november 2024 - Na sloviti londonski borzi je v organizaciji Britansko-slovenske gospodarske zbornice in SPIRIT Slovenija potekala poslovna konferenca »Naslednji koraki pri krepitvi odnosov med Združenim kraljestvom in Slovenijo«. Dogodek, na katerem so se zbrali pomembni vladni predstavniki, vodilni v industriji in finančni strokovnjaki, je bil osredotočen na spodbujanje trgovine in naložb med državama. Ključni del konference je predstavljal podpis memoranduma o soglasju med SPIRIT Slovenija in Gospodarsko zbornico zahodnega Londona, ki predstavlja skupno zavezo k nadaljnjemu poglabljanju bilateralnih gospodarskih vezi.
Konferenca se je začela z osrednjima govoroma Marka Lotriča, predsednika Državnega sveta Republike Slovenije, in Ayune Nechaeve, direktorice in vodje evropskega oddelka za primarne trge na londonski borzi. Lotrič je v svojem nagovoru pozdravil osrednji cilj konference – prispevati k blaginji Slovenije in Združenega kraljestva – ter izpostavil strateški pomen sodelovanja z Britansko-slovensko gospodarsko zbornico in uradnega obiska v Londonu. Ob tem je dejal: »V prizadevanju za gospodarsko rast, ki jo v Sloveniji lahko med drugim spodbudimo z večjim izvozom in privabljanjem novih tujih investicij, je širitev dostopa slovenskih podjetij do enega najbolj razvitih trgov na svetu ključnega pomena.«
Ključni del konference je predstavljal podpis memoranduma o soglasju med SPIRIT Slovenija Gospodarsko zbornico zahodnega Londona (West London Chambers of Commerce). Memorandum predstavlja vzajemno zavezanost obeh podpisnikov k poglabljanju poslovnih vezi med državama in vzpostavitvi okvira za prihodnje gospodarsko sodelovanje. Ob podpisu memoranduma je Tamara Zajec Balažič, namestnica direktorja SPIRIT Slovenija, z zadovoljstvom izpostavila: »S tem želimo spodbuditi trgovinsko in investicijsko sodelovanje med državama ter zagotoviti podjetjem obeh držav vso potrebno podporo pri iskanju novih poslovnih priložnosti in sklepanju partnerstev. Ta dogovor pomeni pomemben korak naprej pri krepitvi gospodarskih vezi med Slovenijo in Združenim kraljestvom. Verjamem, da se bodo rezultati tega partnerstva kmalu pokazali v obliki novih projektov in skupnih pobud, ki bodo še dodatno utrdile sodelovanje med podjetji obeh držav.«
V okviru konference sta potekali tudi dve panelni razpravi, ki sta se dotaknili tem trgovinskih in naložbenih priložnosti ter razvoja kapitalskih trgov s pomočjo pokojninske reforme.
Prvi panel »Trgovinske in naložbene priložnosti med Združenim kraljestvom in Slovenijo«, ki ga je moderiral Žiga Fišer z britanskega veleposlaništva v Ljubljani, je bil posvečen razpravi o krepitvi in potencialu gospodarskega sodelovanja med državama. Panelisti Tamara Zajec Balažič (SPIRIT Slovenija), Richard Moir (Londonska gospodarska zbornica) in Alan Rides (Gospodarska zbornica zahodnega Londona) so razpravo začeli s pregledom bilateralne trgovine, ki je v zadnjem letu presegla 1 milijardo evrov. To rast so pripisali robustnim izvoznim strategijam Slovenije in odpornosti njenih podjetij na izzive, povezane z brexitom.
Razprava je osvetlila pomembne priložnosti v panogah, kot sta avtomobilska in farmacevtska industrija, pa tudi telekomunikacijska oprema, saj se je slovenski izvoz v Združeno kraljestvo od leta 2019 več kot podvojil. Poleg tega se je izvoz iz Združenega kraljestva v Slovenijo povečal v sektorjih, kot so pravne, finančne in intelektualne storitve. Panelisti so poudarili komplementarno naravo obeh gospodarstev in pomen ciljno usmerjenih trgovinskih pobud, pri čemer so izpostavili tudi pomembno vlogo gospodarskih zbornic pri omogočanju poslovnih povezav in spodbujanju trgovine.
Drugi panel »Krepitev in razvoj kapitalskih trgov s pomočjo pokojninske reforme« se je osredotočil na predvideno pokojninsko reformo v Sloveniji in njen potencial za spodbujanje razvoja kapitalskih trgov v državi. Na panelu, ki ga je moderiral Simon Savšek, vodja skupine EIB v Sloveniji, so sodelovali različni strokovnjaki: David Benedek, član uprave Save Re; Marko Bombač, predsednik uprave Ljubljanske borze; Janez Kranjc, predsednik uprave Skupine PRVA; Ayuna Nechaeva, direktorica in vodja evropskega oddelka za primarne trge na londonski borzi; Wyndham North, izvršni direktor projekta Growth Fund na British Business Bank; Nikolina Prah, državna sekretarka na Ministrstvu za finance; Robert Prelesnik, partner v odvetniški družbi Rojs, Peljhan, Prelesnik in partnerji; Mark Richards, član nadzornega sveta NLB; Luka Vesnaver, član nadzornega sveta NLB in predsednik BSCC; in Žiga Vižintin, direktor pokojninskih rešitev, Pokojninska družba A.
Sodelujoči so razpravljali o tem, kako bi lahko reforma slovenskega sistema pokojninskega zavarovanja, zlasti drugega stebra, služila kot katalizator za privabljanje institucionalnih investitorjev in spodbujanje dolgoročnega lastniškega financiranja. Govorili so tudi o tem, kako bi lahko pokojninska reforma povečala zasebno varčevanje in pripomogla k uskladitvi slovenskih finančnih sistemov z mednarodnimi standardi. Izkušnje, pridobljene ob izvedbi pokojninske reforme v Združenem kraljestvu, so pokazale, kako pomembni so skladnost predpisov, prispevki delodajalcev in ozaveščenost javnosti pri oblikovanju trajnostnega in učinkovitega pokojninskega okvira.
Konference se je udeležila tudi britanska veleposlanica v Sloveniji Victoria Harrison, ki je izrazila podporo poglabljanju bilateralnih odnosov med državam in ob tem poudarila: »Poslovna konferenca, ki jo je odlično pripravila Britansko-slovenska gospodarska zbornica v Ljubljani, je obravnavala vrsto zanimivih in aktualnih vprašanj s področja razvoja kapitalskih trgov, ki so izrednega pomena tako za Slovenijo, kot tudi za Veliko Britanijo ter odpirajo nove možnosti sodelovanja med obema državama. Veseli me, da se bilateralni gospodarski stiki poglabljajo, kar bo nedvomno pripomoglo tudi k obojestranski gospodarski rasti, ki je eden od poglavitnih ciljev sedanje britanske vlade.«
Foto utrinki z dogodka so na voljo na tej povezavi.