Spletni seminar: Ključni vidiki napotitve delavcev v Združeno kraljestvo

Na spletnem seminarju, ki smo ga organizirali 25. septembra 2024, smo predstavili ključne vidike napotitve delavcev v tretje države, s poudarkom na Združenem kraljestvu (ZK). Gostili smo Sonjo Omerza, vodjo področja osebne obdavčitve v podjetju A Tax International, ki je udeležencem podala pomembne informacije in nasvete za vse, ki načrtujejo napotitev delavcev v ZK. Izpostavila je ključne pravne, davčne in socialne vidike, ki jih morajo delodajalci in delavci upoštevati, da se izognejo zapletom pri napotitvah v tretje države. Spletni seminar je moderiral Žiga Fišer z britanskega veleposlaništva v Ljubljani.

Napotitev delavcev v tretje države, vključno z ZK, prinaša dodatne zahteve v primerjavi z napotitvijo v države znotraj EU. Zakon o delovnih razmerjih (ZDR-1) določa, da gre za napotitev, kadar delodajalec delavca, zaposlenega v Sloveniji, napoti na delo v tujino. Če je napotitev predvidena že v pogodbi o zaposlitvi, se lahko napotitev uredi z aneksi, v nasprotnem primeru pa je treba skleniti novo pogodbo o zaposlitvi, da se ustrezno uredijo pravice delavca v tujini.

Pred začetkom napotitve je ključno preveriti, katero vrsto vize je potrebno pridobiti, je opozorila Omerza. V primeru poslovnega obiska viza ni potrebna. Medtem ko je za opravljanje dela v ZK, potrebno pridobiti ustrezno delovno dovoljenje (vizo). Postopek pridobitve delovne vize vključuje oddajo spletne prijave, biometrično registracijo in predložitev potrebne dokumentacije na britanskem veleposlaništvu (v Ljubljani). Zahteve glede podporne dokumentacije in čas obdelave so odvisni od vrste vloge in kraja oddaje. Dovoljenje za vstop je treba pridobiti pred začetkom dela, v nasprotnem primeru bo vstop v ZK verjetno zavrnjen, če ni ustrezne dokumentacije. V primeru, da je napotitev daljša od 90 dni, mora delavec v 15 dneh od naselitve pristojnemu organu v Sloveniji prijaviti začasni naslov v tujini.

V ZK lahko vstopite kot standardni obiskovalec za obdobje do šest mesecev brez vize, če opravljate določene aktivnosti, kot so udeležba na sestankih ali konferencah, akademske raziskave ali opravljanje določenih plačanih dejavnosti ali dogodkov za organizacije s sedežem v ZK.

Več informacij: How to apply for a visa to come to the UK: Choose a visa - GOV.UK (www.gov.uk)

Posebno pozornost smo namenili tudi davčnim vidikom napotitve. Dohodki, povračila in ugodnosti, ki jih delavec prejme v okviru napotitve, so obdavčljivi v ZK, tudi če so izplačani v tujini (npr. dodatki za življenjske stroške, stanovanja, službena vozila). Ker ima Slovenija z ZK sklenjeno konvencijo o izogibanju dvojnega obdavčevanja, se lahko dvojna obdavčitev prepreči, vendar pravice niso avtomatske in jih je treba uveljavljati, npr. z ugovorom zoper informativni izračun. V primeru dvojnega davčnega rezidentstva je ključna določitev davčnega rezidentstva po konvenciji, kar je kompleksen postopek, zato je priporočljivo angažirati lokalne svetovalce. Kljub temu pa je osebna olajšava obdavčljivega dohodka v ZK nekoliko višja kot v Sloveniji, kar lahko v določenih primerih ugodno vpliva na skupno davčno breme.

Udeleženci so prejeli tudi pomembne informacije o možnostih mednarodnega dela na daljavo, ki postaja po pandemiji vse bolj razširjeno. To področje se je začelo urejati tudi na ravni EU, zlasti na področju socialnega zavarovanja. Največ izzivov predstavlja vprašanje, katero pravo velja za delavce na daljavo, predvsem za tako imenovane digitalne nomade, ki delo opravljajo iz različnih držav. Uredba Rim I določa, da lahko delavec in delodajalec izbereta pravo države, ki se uporablja za pogodbo o zaposlitvi, vendar ta izbira ne sme delavca prikrajšati za varstvo, ki bi mu po pravu pripadalo.

Spletni seminar je bil organiziran v sodelovanju s SPIRIT Slovenija, Ministrstvom za gospodarstvo, turizem in šport ter podjetjem A Tax International.

Za dodatna vprašanja in pojasnila se lahko obrnete na podjetje A Tax International.

Partnerji spletnega seminarja
Partnerji spletnega seminarja

Zadnje novice