Čaj z razlogom - Kakšni so trendi alternativnih naložb?

Ljubljana, 14. september 2023 – Christie's Top Talk & investicijska konferenca, ki se je odvijala v Kristalni palači v BTC v Ljubljani danes, 14. septembra, je združila številne poslovneže, ljubitelje umetnosti, zbiratelje in investitorje. Dogodek, ki ga je organizirala Britansko-slovenska gospodarska zbornica (BSCC) v sodelovanju z AAMI Corporation, je med drugim gostil Giovanno Bertazzoni iz avkcijske hiše Christie’s in druge izjemne govornike ter strokovnjake s področja investicij.

Goste sta uvodoma pozdravila Miha Košak, podpredsednik BSCC in Barbara Uranjek, direktorica BSCC. Posebno pozornost je pritegnila gostja dogodka, Giovanna Bertazzoni, podpredsednica Oddelka za umetnost 20. in 21. stoletja pri Christie's, svetovno znani avkcijski hiši, ki jo je leta 1766 ustanovil James Christie. 

Bertazzoni je prisotne navdušila z razkritjem bogate zgodovine in ekspertize te avkcijske hiše ter razložila, kako se prepletajo poti umetnosti in investicij. Ravno zgodbe v ozadju umetniških del so pri umetnosti ključnega pomena, te namreč privlačijo zbiratelje, kar pa lahko pomembno vpliva na (vrtoglavo) prodajo. Ob tem je izpostavila izjemno delo Pabla Picassa "Les femmes d'Alger (različica 'O')", ki je na dražbi pod njenim vodstvom v New Yorku maja 2015 postavilo svetovni dražbeni rekord za katero koli umetniško delo; doseglo je namreč izjemno ceno 179.365.000 ameriških dolarjev. Bertazzoni je za konec povedala, da gre v dobi digitalizacije tudi Christie's v korak s časom, saj z organizacijo hibridnih dražb širšemu občinstvu omogoča dostop do sveta umetnosti.

Sledila je panelna razprava z naslovom "Umetnost kot investicija in relevantne alternative", ki jo je spretno povezoval Luka Vesnaver, predsednik BSCC in direktor ION Advisory. Panelisti so osvetlili, kako lahko investicije v umetnost prinesejo dodano vrednost naložbenim portfeljem ter hkrati prispevajo k bogatitvi kulture in podobe podjetja. Luka Podlogar, predsednik uprave NLB Skladi, je poudaril pomen likvidnosti, stabilnosti in transparentnosti tradicionalnih finančnih instrumentov - delnice in obveznice - ki lahko ustvarjajo neposredni finančni priliv v primerjavi z umetniškimi naložbami, a je obenem priznal, da je ravno umetnost tista, ki ljudem predstavlja mnogo več kot le finančno vrednost. Slovenci se tradicionalno radi odločajo za naložbe v nepremičnine, o čemer je spregovoril Robert Mitterpach, finančni direktor in član uprave podjetja CORWIN. Izpostavil je tudi naraščajoče zanimanje za “zelene” nepremičnine. Helena Petrin, namestnica predsednika upravnega odbora BTC, pa je kratko orisala bogato umetniško zbirko družbe BTC in poudarila prispevek umetniških del k bogatitvi identitete podjetja. 

Ob koncu dogodka so gostje lahko občudovali razstavo slovenskega umetnika in podjetnika Mihe Murna iz AAMI Corporation, mednarodne korporacije, ki povezuje umetnost in kulturo s poslovnim svetom. Murn pa v prihodnjem letu načrtuje organizacijo več umetniških razstav po vsem svetu.

Fotografije z dogodka so na voljo tukaj.

Zahvaljujemo se našim partnerjem, ki so omogočili ta dogodek: Zavarovalnica Triglav, NLB d.d., NLB Skladi in BTC d.d.

Zadnje novice